سفارش تبلیغ
صبا ویژن
اساس عقل، پس از ایمان به خداوند ـ عزّوجلّ ـ، دوستی با مردم است . [رسول خدا صلی الله علیه و آله]
پرورش شتر مرغ
 
 RSS |خانه |ارتباط با من| درباره من|پارسی بلاگ
»» آنتی بیوتیک به عنوان محرک رشد در طیور

آنتی بیوتیک به عنوان محرک رشد در طیور

در سال های نه چندان دور برخی از دامداران و مرغدارن از دوزهای پایین آنتی بیوتیک به عنوان محرک رشد در طیور و یا محرک رشد در دام های جوان خود استفاده می کردند. اما آیا واقعا استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد در طیور یا دام می تواند مفید باشد؟ آیا استفاده از آنتی بیوتیک به عنوان محرک رشد در طیور میتواند بر روی سلامت انسان تاثیر منفی بگذارد ؟ آیا استفاده از آنتی بیوتیک ها به عنوان محرک رشد میتواند بر روی DNA سلول های طیور آثار مخربی داشته باشد؟ آیا استفاده  از آنتی بیوتیک ها میتواند منجر به تنش اکسیداتیو در دام و طیور شود ؟

محرک رشد در طیور

آنتی­ بیوتیک­ ها از نخستین مواد صناعی بودند که به­ عنوان افزودنی خوراکی و محرک رشد در طیور و دام  مورد توجه دامداران و مرغداران قرار گرفتند. بیش از چندین دهه است که این مواد با غلظت­های کم در دامداری­ ها و مرغداری­ های بیشتر نقاط جهان در راستای کنترل جمعیت میکروبی لوله گوارشی و به­ خصوص روده استفاده می­شوند. آنتی بیوتیک­ ها از طریق بهبود رشد و ضریب تبدیل خوراک، کاهش مرگ و میر و کاهش نرخ ابتلا به بیماری­ ها، شاخص تولید را بهبود می­دهند. برخی از آنتی ­بیوتیک ها از طریق هر سه مکانیسم یاد شده و برخی نیز از طریق کاهش ابتلا به بیماری­ها منجر به افزایش سود در مزرعه می­شوند. گمان می­رود که آنتی بیوتیک­ ها در شرایط تنش ­زا تاثیر­های مثبت خود را بر جای گذاشته و در مزارعی که مدیریت صحیح داشته و استاندارد­های بهداشتی و امنیت زیستی به خوبی رعایت می­شوند، پاسخ مثبت ضعیفی را ایجاد می­کنند

محرک رشد در طیور

با توجه به آمار به دست آمده از منابع مختلف، تخمین زده می­شود که سالانه بین 7?36 الی 11?18 میلیون کیلوگرم آنتی­ بیوتیک در سراسر دنیا در مزارع پرورش دام و طیور مصرف می­شود. متاسفانه باکتری ها موجوداتی هستند که میتوانند برخی از ژن ها را بین خود به اشتراک بگذارند. استفاده طولانی مدت از انتی بیوتیک ها در گله های دام و طیور میتواند خطر مقاومت دارویی در جامعه بشری را افزایش بدهد  بنابراین خطر مقاومت باکتری­ ها به آنتی بیوتیک ­ها مهم بوده و باکتری ­های بیماری­زای مقاوم به آنتی بیوتیک­ ها ممکن است منجر به بروز بیماری­های حادی در جامعه بشری شوند که به سختی درمان شوند. علاوه بر خطر جدی مقاومت دارویی، مسایل و مشکل­ های دیگری به هنگام استفاده از آنتی بیوتیک­ ها در صنعت طیور گزارش شده است ب ه­عنوان مثال، کوئینلان و گاتریج معتقدند که برخی از آنتی­ بیوتیک ­ها در انتقال یون­های فلزی به واکنش­های شیمیایی نقش داشته و منجر به شکل­ گیری رادیکال­های آزاد می­شوند. یکی دیگر از معایب استفاده از آنتی ­بیوتیک­ها در مزارع پرورش طیور، افزایش چربی محوطه شکمی متعاقب استفاده از آنتی­ بیوتیک ­ها می­باشد که می­تواند به دلیل تعادل مثبت انرژی برای پرنده به دلیل کاهش انرژی صرف شده برای سیستم ایمنی باشد.

هم­چنین استفاده از آنتی ­بیوتیک­ ها به عنوان محرک رشد در طیور می تواند منجر به صدمه به DNA سلول شود. در پژوهش سینگول و همکاران (2008) درصد تلفات در بلدرچین­ هایی که آنتی ­بیوتیک را به ­عنوان محرک رشد دریافت کرده بودند بیشتر از گروه شاهد بود، که می­تواند به دلیل صدمه وارد شده به اسید نوکلئیک سلول متعاقب استفاده از آنتی ­بیوتیک باشد. خوشبختانه در سال 2006 میلادی ممنوعیت کامل استفاده از آنتی­ بیوتیک­ها در جیره دام و طیور در اتحادیه اروپا اعمال شد و بحث­هایی در مورد اعمال چنین قانون­هایی در خارج از اتحادیه اروپا در حال انجام می­باشد (ویندیچ و همکاران، 2008).

بنابراین ما نیازمند جایگرین کزدن آنتی بیوتیک ها با محرک های رشد دیگری همچون اسیدی فایر ها ،  پروبیوتیک ها ، پری بیوتیک ها و فیتوژینیک ها (گیاهان دارویی) هستیمنویسنده متن فوق: » محمد رضا زارع ( شنبه 97/11/13 :: ساعت 1:0 صبح )
»» لیست کل یادداشت های این وبلاگ

گالری پری دریایی فروشگاهی است در نهایت بسیار جالب برای کاربران
مصرف گوشت شترمرغ برای افراد دچار فشارخون مفید است
پری بیوتیک چیست
آنتی بیوتیک به عنوان محرک رشد در طیور
وظایف ویتامین C در طیور
بتائین چیست
ال کارنیتین چیست
اسیدی فایر در تغذیه طیور
باکترویسین و باکتریوفاژ جایگزین آنتی بیوتیک ها می شوند
آشنایی با آنزیم فیتاز
[عناوین آرشیوشده]

>> بازدید امروز: 43
>> بازدید دیروز: 83
>> مجموع بازدیدها: 1177242
» درباره وبلاگ من

پرورش شتر مرغ

» پیوندهای روزانه

فروشگاه فرافر [10]
روغن قلم شتر مرغ [2]
روغن صورت شتر مرغ [1]
فروش صابون شتر مر غ [2]
فروشگاه محصولات شتر مرغ [5]
جزوه آموزشی پرورش شتر مرغ در 405 صفحه [3359]
طرح پرواربندی شتر مرغ 300 قطعه 13931001 [2496]
طرح شتر مرغ 25 قطعه مولد [1792]
انواع طرحهای شتر مرغ [2071]
گالری و نمایشگاه پری دریایی [80]
علوم دامی [729]
اطلاعات علمی شتر مرغ [3376]
شتر مرغ شرکت پویندگان راه [2705]
پرورش شتر مرغ [3749]
بانک اطلاعاتی شتر مرغ [4057]
[آرشیو(60)]

» فهرست موضوعی یادداشت ها
پرورش شتر مرغ[16] . تغذیه[2] . ( یونجه[2] . ، سویا[2] . ، مکملهای معدنی[2] . جو[2] . جوجه[2] . درباره[2] . ذرت[2] . علوفه[2] . شترمرغ[2] . مولد[2] . و شبدر ) و کنستانتره[2] . ویتامینه[2] . ضد عفونی . فرمالین . فضای لازم برای شتر مرغ . کشتار شتر مرغ . گوشت شتر مرغ . سن یک سالگی . شتر مرغ . حاصل از کشتار . درآمد . بازگشت سرمایه . بررسی مقایسه ای در تولید تخم ،وضعیت نطفه داری، جوجه کشی و هچ . پرمنگنات . تمیز کردن جایگاه . جدول براورد سود وزیان طرح: . تاسیسات پرورشی جوجه ها . تاسیسات جوجه کشی: .
» آرشیو مطالب
kave1
kave2
kave3
kave4
kave5
kave6
kave7
kave8
فروردین 87
شهریور 87
اسفند 87
فروردین 88
دی 93
آذر 89

» لوگوی وبلاگ


» لینک دوستان
سه قدم مانده به....
کسب و کار ودر امد اینترنتی
فروشگاه طرح و نقشه شتر مرغ
دهیاری روستای هرفته

» صفحات اختصاصی
نرم افزار جامع مدیریت گاوداری

» لوگوی لینک دوستان


» وضعیت من در یاهو
یــــاهـو


» طراح قالب